2024. május 19. Ivó, Milán
Harminc évesen tíz év gyakorlattal? – A duális képzés ebben is segít
Kujan István
|
2018. október 08. 12:51
|
frissítve: 2018. október 10. 11:16
Az elmúlt 4 évben közel kettőszáz vállalkozással kötött duális szerződést a Miskolci Egyetem, több mint 210 hallgatójuk tanul ilyen képzési formában. Ők a gyakorlatuk alatt havi 80 ezer forintot is kaphatnak a vállalkozásoktól – tudtuk meg azon a Duális szakmai napon, amit hétfőn tartottak a Miskolci Egyetemen, a képzésekben résztvevő ipari partnercégek képviselőivel.

A munkaerőpiacra lépő frissdiplomások – nem megalapozatlan – félelme, hogy a cégek azonnal használható gyakorlati tudást várnak el egy-egy állás betöltéséhez. Az ipari és gazdasági élet szereplőinek, valamint az egyetemek szakembereinek összefogásából létrejövő duális képzés azonban megadja a választ erre a problémára, hiszen a duális képzés végén a friss diploma többéves szakmai gyakorlattal párosul.

Horváth Zita felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár is ismertette hétfőn, a jogszabályi feltételek megteremtették annak lehetőségét, hogy a duális képzésben tanuló hallgató a képzési idejének közel felét valamely vállalatnál töltse, másik felét pedig az egyetemi iskolapadban. A hallgató ezért fizetést kap, nagyjából havi 80 ezer forintot.

dualis_kepzes_konferencia_181008_ja_15.jpg

Fotó: Juhász Ákos

– Ez a diploma megszerzése miatt azért is fontos, mert már olyan gyakorlati tudással felvértezve kerülnek ki a munkaerőpiacra a fiatalok, amivel sokkal jobbak az elhelyezkedési lehetőségeik – húzta alá a helyettes államtitkár.

A „Dual Drive University – A Miskolci Egyetem duális és kooperatív felsőoktatási, szakképzési és szakirányú továbbképzéseinek fejlesztése” című projekt egy éve indult a Miskolci Egyetemen azzal a céllal, hogy ezt a képzési formát még jobban kiszélesítse és elmélyítse, tovább erősítse a kapcsolatot a gazdasági szereplőkkel.

dualis_kepzes_konferencia_181008_ja_4.jpg

A Miskolci Egyetem hétfőn a projektjhez kapcsolódóan tartott szakmai napot, ahol a rektor emlékeztetett: 2015-ben fogadták el az intézményfejlesztési tervüket, amiben 2020-ig felrajzolták az egyetem jövőképét. Ebben megfogalmazták, hogy fontos küldetésük a társadalmi és gazdasági szervezetekkel fennálló kapcsolatrendszer erősítése.

– Ez a projektünk csak egyik, de rendkívül fontos eleme az egyetem mintegy 30 pályázatának, hiszen a duális képzésről szól, ebben pedig élen járunk, sikeresek a duális képzéseink – hangoztatta Torma András.

A miskolci felsőoktatási intézményben 2015 óta folyik duális rendszerben képzés, jelenleg négy karon: a Műszaki Földtudományi, a Műszaki Anyagtudományi, a Gépészmérnöki és Informatikai, valamint a Gazdaságtudományi Karon több mint 210 fő tanul duális formában – tudtuk meg Czap Lászlótól. Az intézményfejlesztési és kapcsolati ügyekért felelős rektorhelyettes elmondta, az elmúlt 4 évben 188 vállalkozással kötöttek duális szerződést, a hallgatók jelenleg 63 különböző együttműködő vállalati partnernél végzik gyakorlatukat.

dualis_kepzes_konferencia_181008_ja_9.jpg

Kiemelte, felméréseik szerint a hallgatók számára a gyakorlati tapasztalat megszerzése áll az első helyen akkor, amikor a duális képzést választják, és csak második helyen szerepel a pénzkereseti lehetőség a tanulmányok alatt. Fontos még számukra, hogy reményeik szerint jobb álláshoz juthatnak a végzést követően.

– Úgy ítéljük meg, hogy ez egy sikeres képzési forma a Miskolci Egyetemen – összegzett a rektorhelyettes, hozzátéve: lelkesítő az a lehetőség, hogy pozitív választ adhatnak olyan munkáltatói igényekre, hogy 30 éves kor alatt 10 év gyakorlattal rendelkező diplomást keresnek.

Pfliegler Péter alpolgármester is hangsúlyozta: Miskolc és a régió számára is óriási jelentőséggel bír a duális képzés, melynek keretében élesben, de „védett” körülmények között sajátíthatják el a legkorszerűbb ismereteket a hallgatók. A kormány és Miskolc között létrejött Modern városok programnak is egyik kiemelt célja, hogy megfogalmazza a térség szakképzési, fejlesztési koncepcióját, és létrehozza azt az intézményi modellt, amely biztosítja a régió meghatározó ipari vállalkozásainak bevonását a duális képzésbe, mind a közép-, mind a felsőoktatásban.

dualis_kepzes_konferencia_181008_ja_6.jpg

 

– A koncepció célja úgy megújítani a képzési rendszert, hogy a fiatal szakemberek ki tudják elégíteni munkáltatók igényeit ma, és egyben felkészítsék a diákokat arra, hogy holnap is meg tudjanak felelni a negyedik ipari forradalom követelményeinek. Ezen fő célkitűzések mentén alakítottuk ki a Miskolc 4.0 koncepciót is, ami a város és térségének képzési és munkaerőpiaci, valamint megtartó erejének legfőbb kihívásaira kínál megoldási javaslatokat – mutatott rá az alpolgármester.

(Külső képünk a Bosch tanműhelyében készült, illusztráció, fotó: Juhász Ákos)

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat