2024. május 16. Mózes, Botond
Kizárt egy újabb a 2006-oshoz hasonló vízszennyezés
Pap Zsolt
|
2015. április 22. 14:46
|
frissítve: 2015. április 23. 16:44
A Föld napján egy városházi projektrendezvény keretében mutatták be azt a miskolctapolcai fejlesztést, amely a város ivóvízellátását teszi még biztonságosabbá. Korszerűsítették a vízmű-telepet, beépítették az ultraszűrő technológiát és tárolómedencéket építettek. Jelenleg a fejlesztés próbaüzeme folyik, az átadás augusztusban várható.

vizbazis_ved_150422_ja_8.jpg

fotó: Juhász Ákos

A város lakosságának több mint felét a Bükk-hegység karszt vízbázisára települt miskolctapolcai vízmű látja el ivóvízzel. A Bükkből érkező általában kiváló minőségű karsztvíz kezelést nem, csak fertőtlenítést igényel.

vizbazis_ved_150422_ja_3.jpg

– Egy olyan zöld város számára, mint Miskolc, nagyon fontos, hogy egészséges, jó minőségű és finom ivóvizet szolgáltasson a fogyasztóknak. Ez meg is történik, hiszen a tapolcai karsztvíz a világon az egyik legjobb ivóvíz – mondta Pfliegler Péter alpolgármester. –  Mindenkinek az emlékezetében még él a 2006-ban történt szennyeződés, ezért volt szükség az Olasz-kút biztonságosabbá tételére. Ezt célozza ez a projekt, ami az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg teljes mértékben támogatott módon és összköltsége 2,8 milliárd forint.

Ez a fejlesztés azért fontos, hogy a korábbi ivóvízszennyezés soha ne ismétlődhessen meg, ha mégis extrém körülmények alakulnának ki, akkor a most beépített ultraszűrő technológia teljes mértékben útját tudja állni a szennyeződésnek.

vizbazis_ved_150422_ja_16.jpg

– A fejlesztés konkrét célja az óránként 1500 köbméter kapacitású világszínvonalú víztisztítási technológia kiépítése volt ultraszűrő alkalmazásával. Megépítettek két 500 köbméteres szűrt víztárolót, így az év minden pillanatában biztosítható a kifogástalan minőségű ivóvíz – mondta el a fejlesztésről Üszögh Lajos, a MIVÍZ Kft. ügyvezető igazgatója.

vizszuro_tapolcan.jpg

Szűrőberendezés a miskolctapolcai gépházban

A 70-80 ezer embert ellátó vízbázis nagyobbik része érzékeny, nyitott, fedetlen karszt. Emiatt, rendkívüli időjárás esetén még a teljes körűen kiépített vízbázis-védelem esetén is kell számítani mikrobiológiai szennyeződés bemosódására. Az ultraszűrés azonban a nyersvíz minőségének változásától függetlenül egyforma, kiváló tisztított vízminőséget képes biztosítani vegyszermentes ivóvízkezeléssel. Jelenleg próbaüzem keretében történik a rendszerek beállítása és tesztelése, várhatóan nyár végére befejeződhet ez a mindenki számára nagyon fontos projekt.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat