2024. április 18. Andrea, Ilma
A közösségi élet frekventált színterévé alakítaná a cserkészszövetség a régi Tiszti klubot
minap.hu
|
2019. január 25. 10:22
|
frissítve: 2019. február 01. 14:14
Hamarosan teljesen megújulhat, és új funkciókkal várná az érdeklődőket az egykori tiszti klub. A Csengey úti épületegyüttes ma már a Magyar Cserkészszövetség tulajdona, ők kelthetik új életre – egy kecskeméti, gödöllői és egy nagykovácsi ingatlan mellett – a korábban szebb napokat is látott létesítményt.

tisti_klub_cserkeszek_190124_vcs_13.jpg

fotó: Végh Csaba

Az eredetileg magán balettiskolaként működő házat később tiszti klubként, kaszinóként használták. A Honvédelmi Minisztérium kezelésében állt, és hosszú évtizedeken keresztül működött tiszti klubként, étteremként, rendezvényteremként. A rendszerváltozást követően egymás után több bérlő is üzemeltette a klubot: megannyi koncertnek, de éttermének köszönhetően iskolai rendezvényeknek, esküvőknek is otthont adott.

tisti_klub_cserkeszek_190124_vcs_05.jpg

 2001 júliusában, a magyar államot képviselő Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-vel kötött ingatlanátadási megállapodás alapján az épület az önkormányzat tulajdonába került. Bár az ezt követő több mint tíz évben a hasznosítással kapcsolatban több elképzelés is felvetődött, azokat végül sem sikerült megvalósítani.

jernei_peter.jpg

A cserkészek folyamatosan óvják az állagromlástól az épületet, kisebb-nagyobb sikerrel. Sajnos az épület karbantartása nagy erőket emészt fel, statikailag is meg kellett erősíteni az eredetileg két épület összevonásából létrejött ingatlant. Több konténernyi szemetet és törmeléket szállítottak el, többször megtisztították a dzsungellé vált belső udvart, továbbá a tetőt és az ereszcsatornát is kijavították. „Mikor megszüntették a magyar cserkész szövetséget 1948-ban, -5 évvel ezelőtti árfolyamon számolva- 90 milliárdnyi vagyont koboztak el a cserkész szövetségtől, köztük több ingatlant is.” –mondta Jernei Péter. Így nem, vagy csak szűkösen álltak rendelkezésre ingatlanok a szervezet számára.

tisti_klub_cserkeszek_190124_vcs_02.jpg

A hazai cserkészszövetség több mint százéves múltra tekint vissza, jelenleg tizenkétezer tagjuk van, és ez a szám folyamatosan bővül. Ezért úgy gondolták, hogy szükséges létrehoznunk bázisaikat. „Most már felnőttünk annyira, így száz év után és az újjáalakulás után 30 évvel, hogy a társadalmi szerepvállalást is előtérbe helyezzük. Nyilván fő célunk az ifjúság nevelés és az ifjúsággal való munka, de az a közös döntés született, hogy a társadalmi szerepvállalásnak egy újabb kapuját nyitunk azzal, hogy közösségi térként működő ingatlanokat működtessünk az ország különböző pontjain. Itt cserkész civil ház lesz, de túlnyomó részt mégiscsak civil kezdeményezéseknek és programoknak fogunk otthont adni. Nagyon szeretnénk ágazatközi kapcsolódási pont lenni, a gazdasági-politikai és a civil szféra között hidat teremtve.”- tudtuk meg a cserkészek ügyvezetőjétől.

tisti_klub_cserkeszek_190124_vcs_04.jpg

Az létesítmény tervezésének és majdani hasznosításának fő szempontja a fenntarthatóság. A tervek alapján az épület magassága nem változik, de a tetőtéri változtatásokkal egy új szintet is kap majd. A tervezési fázis még korai szakaszban van, de már kirajzolódtak a konkrét elképzelések. A pince részben ifjúsági klub, és hangszigetelt rendezvényterem kap helyet ahol programok is helyet kaphatnak majd.  A mostani díszterem mindenképp eredeti funkcióját töltené be, 110-120 fő befogadására alkalmas elrendezésben. Továbbá szó esett, hogy az egyik helységben esetleg helyet kaphatna egy kisebb hangstúdió, ahol a miskolci amatőr zenekarok próbálhatnának vagy felvételeket is készíthetnének.

terasz.jpg

Az épület teljes mértékben non profit módon üzemel majd, ám az utcafront felől bérelhető üzlethelyiségek kapnak helyet, hiszen a létesítmény a tervek szerint fenntartja magát. Mint anyagilag, mint energetikailag a fenntarthatóság és a többfunkciós hasznosítás az elsődleges szempont. Az első szinten a cserkész helyiségek mellett civil irodahelyiségek lesznek az elképzelések szerint. Az emeleten 4 férőhelyes szállások is kerülnek kialakításra a tetőtérben pedig ifjúsági szállás kaphat helyet. A tervek folyamatosan frissítés alatt állnak, az udvarra mászófalat is szeretne a cserkészek vezetősége.  A belső udvar 6 funkciót is elláthat majd: parkoló, otthont adhat kültéri, gasztro- és kisebb sporteseményeknek, átalakítható kertmozivá de akár civil napra is használható lenne.

belsoudvar.jpg

A felújítást követően az épület képe jelentősen megváltozik: megszűnik például a déli tehermentesítő kialakításakor előbukkant, falfestménnyel dekorált tűzfal, egységesítésre kerül a homlokzat az épület eredeti stílusa szerint.  Jernei Péter leszögezte: a civil ház jelentősen javítja majd a környék képét, a belvárosi látképet.

uitz_bela_latvany.jpg

A kormány még 2012-ben kötött stratégiai megállapodást a cserkészekkel. A négy ingatlan tervezett felújítását ennek keretében támogatták mintegy 444 millió forinttal. A cél az, hogy megteremtsék a megfelelő hátteret és infrastruktúrát a mozgalom működéséhez. 2014-ben vásárolták meg az ingatlant. „Az önkormányzat egyébként is hasznosítani szerette volna az épületet, ekkor vett egy nagy levegőt a Magyar cserkész szövetség és megvásárolta részletekben ezt a házat.” - mondta Jernei Péter. Ez után jön a felújításra a helyi forrásbevonás majd a kormány által nyújtott támogatás.

tisti_klub_cserkeszek_190124_vcs_01.jpg

fotó: Végh Csaba

A helyi forrásbevonás a CLLD alatt valósul meg. A CLLD két részre tagolódik a Diósgyőri horizontra és az Avasi horizontra.  A Nemzetgazdasági Minisztérium Regionális Fejlesztési Operatív Programok Irányító Hatósága a Terület-, és Településfejlesztési Operatív Program keretében nyertes pályázatokat adtak be, az Avasi horizontnak fejlesztések, elképzelések és programok megvalósítására 550.000.000.- Ft keretösszeg áll rendelkezésre, ebből jut majd a cserkészek civil házára is. A Diósgyőri horizont alatt a Facory kerül felújításra.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat