2024. április 26. Ervin
A MISEK támogatásával javulhat az ugandaiak orvosi ellátása, életminősége – így talán kevesebben indulnak el Európába
Kujan István
|
2015. augusztus 14. 14:09
|
frissítve: 2015. augusztus 17. 10:54
Ugandában épülő egészségügyi központ felszerelésére és működtetésének segítésére kötött megállapodást a MISEK és a Magyar Afrika Társaság pénteken. Ez az első ilyen szerződés hazánkban. A miskolci kórház orvosigazgatója hangsúlyozta, raktáron lévő, már nem használt eszközeikkel segítik az ugandai egészségügyi központ működését, az orvosi misszió pedig lehetőség, s nem kötelezettség a kórház munkatársai számára. A miskolci egészségügyi ellátást semmiben nem befolyásolja a támogatói megállapodás hatályba lépése.

orvosi_misszio_uganda1.jpg

Forrás: www.ahu.hu

    A Magyar Afrika Társaság (AHU) 2009 óta szervez önkéntes orvosi missziókat Afrika rászoruló térségeibe. Mindeddig közel harminc önkéntes orvos 1-1 hónapig teljesített szolgálatot az afrikai kontinens 5 különböző országában. A körülmények javítása és az orvoscsapatok felkészülése érdekében a társaság hosszú távú tervei között szerepelt egy egészségügyi központ felépítése, amely hosszas előkészítés után végre megvalósulhat: július közepén az ugandai Kapekeben lerakták az egészségügyi központ alapkövét.

pap_tibor_mini.jpg

A következő lépés a szükséges orvosi műszerek, ápolási eszközök, bútorzat biztosítása – ebben segít a Miskolci Semmelweis Kórház és Egyetemi Oktató Kórház. Mint a pénteki sajtótájékoztatón dr. Pap Tibor, a MISEK orvosigazgatója is hangsúlyozta, minderre az ad lehetőséget, hogy az elmúlt évek átszervezései, osztály-összevonásai miatt a kórházban jelentős raktárkészletek halmozódtak fel jó állapotban lévő eszközökből – ezek a betegellátásban problémamentesen használhatók.

„Kórházunk tehát nem pazarolja el meglévő forrásait, hanem a raktáron lévő eszközöket használja fel” – emelte ki az orvosigazgató, hozzátéve, még idén ősszel több százmillió forint értékben szereznek be eszközöket.

Az együttműködés lehetővé teszi – folytatta dr. Pap Tibor –, hogy a MISEK szakdolgozói, orvosai is vállalhassanak karitatív, missziós munkát az ugandai egészségügyi központban, amit a miskolci kórház támogatni fog.

Az egészségügyi központban jellemzően az alap- és járóbeteg-ellátásban felmerülő feladatokat kell majd ellátni. Ehhez berendeznek négy, járóbetegek ellátására szolgáló rendelőt. A műszereket a társaság juttatja majd ki Afrikába.

magyar_afrikai_tarsasag_150814_vcs_4.jpg

Fotó: Végh Csaba

Az orvosigazgató rámutatott arra is, hogy a misszióban dolgozó orvosok olyan tapasztalatokkal és tudással térhetnek majd haza, amik – mint fogalmazott – ebben a migrációs helyzetben akár fontossá is válhatnak. Nem kell félni persze például az Ebolától, nyugtatott meg mindenkit dr. Pap Tibor, de a tapasztalat sokat érhet a későbbiek során.

„Ez a támogató együttműködés részünkről nem jelent semmiféle olyan nehézséget, ami a napi munkát akadályozná, hátrányos lenne – hangsúlyozta. – Nem köteleztük el magunkat semmire, de segíteni szeretnénk! Számunkra is jól esik, amikor rajtunk segítenek.”

balogh_sandor_mini.jpg

A Magyar Afrika Társaság elnöke örömét fejezte ki, hogy szülőföldjén, Borsod megyében születik meg az első megállapodás, itt ismerték fel először, hogy Afrikával foglalkozni kell. Balogh Sándor kiemelte: már évekkel ezelőtt figyelmeztettek a migrációs problémára. Mint ismertette, évtizedekkel ezelőtt megindult az urbanizáció Afrikában is, sokan költöznek a városokba, ahol aztán nem találnak munkát, és elvesztik a megélhetésükhöz szükséges forrásokat. Ugyanakkor azt látják és hallják, hogy Európában milyen jól élnek az emberek, de az elnök meggyőződése, hogy nem szívesen hagyják oda otthonukat.

„Én nem gondolom azt, hogy egy afrikai szeretne Svédországba emigrálni. Mindenki a saját szülőföldjén szeretne megélni” – hangsúlyozta Balogh Sándor.

A Magyar Afrika Társaság elnöke hangsúlyozta: azért fontos egy kórház működtetése Afrikában, s azért fontosak az orvosi missziók (eddig több mint 30 ezer beteget gyógyítottak meg), mert ezekkel is javítják az életminőséget – s végtére hozzájárulnak ahhoz, hogy az ott élők Afrikában maradjanak.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat