2024. április 30. Katalin, Kitti
Miskolcon fogadta el új stratégiáját a Magyar Űripari Klaszter (HUNSPACE)
Kujan István
|
2018. november 29. 17:22
|
frissítve: 2018. december 02. 18:47
Elfogadta új stratégiáját Miskolcon megrendezett közgyűlésén a Magyar Űripari Klaszter (HUNSPACE). A kétnapos, cégbemutatóval, workshoppal egybekötött tanácskozás egyik célja, hogy az űripar iránt érdeklődő vállalatok is megismerhessék azokat a terveket, amelyeken keresztül a hazai cégek a nemzetközi űriparban meghatározó szerepet nyerhetnek.

A tanácskozásnak a Bay Zoltán Kft. Iglói utcai telephelye ad otthont. A két nap során többek között ismertetik a magyar űripar jövőjéről szóló stratégiát, amelynek egyik célja nagyprojekteken keresztül jelentősen növelni a hazai cégek szerepét a nemzetközi űrprogramokban.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa a workshopok között megtartott, csütörtök délutáni sajtótájékoztatón elmondta, ebben a kormányzati ciklusban kiemelt jelentőséget kívánnak biztosítani az innovációnak és a technológiának, ennek részeként a magyar űrkutatásnak és űrtevékenységnek. Ferencz Orsolya hozzátette: most az a legfontosabb, hogy megállapítsák, mik az erősségeink, amikkel versenybe tudunk szállni, és hol van szükség további fejlesztésekre.

uripar_bay_logi_181129_ja_4.jpg

Fotó: Juhász Ákos

– A verseny márpedig nagyon éles, sok űreszközről és szolgáltatásról beszélhetünk, fontos, hogy meghatározzuk a helyünket ezen a területen. Mintegy 300 milliárd dollár éves forgalmú piacról beszélhetünk – ismertette, hozzátéve: reményeik szerint a ciklus végére még láthatóbb jelei lesznek a magyar cégek versenyképességének. – Hazánknak komoly tradíciói vannak ezen a területen, sokat tettünk az elmúlt 70 évben azért, hogy a világ tudja: a magyar tudás és innováció az űrkutatás területén is jelentős. Számos misszióban és projektben veszünk részt manapság is.

A Magyar Űripari Klaszter (HUNSPACE) elnöke kiemelte, valós elképzelésekkel és valós stratégiával megjelent a kormányzati szándék a magyar űrtevékenység támogatására. Most azon van a sor, hogy átbeszéljék, hogyan tudnak továbblépni a szereplők. – A cégeknek az együttműködésben kell gondolkodniuk – nyomatékosította Hargitai Péter, hozzátéve: egyetlen vállalat önmagában nem tudja teljesíteni az elvárásokat.

Miskolc a kezdetektől aktív szerepet vállalt a hazai űripar létrehozásában, fejlesztésében. A Miskolci Egyetem az 1980-as évektől előbb az Interkozmosz, majd a NASA partnereként aktív szerepet vállalt az űr megismerésében. Itt szerezte meg Magyarország első űranyag témakört feldolgozó tudományos fokozatát Magyari Béla űrhajós az 1980-as BEALUCA kísérlet feldolgozásáért.

uripar_bay_logi_181129_ja_6.jpg

A tevékenység a tudományos területről fokozatosan tolódott át az űripar területére. 2000-ben megalakult az Admatis Kft. (róluk később még lesz szó), majd itt alakult meg 2007-ben a Magyar Űripari Klaszter is, ami már az egész ország űriparát fogta össze, és képviseli hazánkat európai szinten is.

A klaszter megalakításában Miskolc városa aktív szerepet vállalt és azóta is figyelemmel kíséri a tevékenységet – mutatott rá Pfliegler Péter alpolgármester. – Nagy jelentősége van annak, hogy a magas hozzáadott értéket előállító, exportérdekelt cégek megerősödjenek a régióban.

uripar_bay_logi_181129_ja_1.jpg

Bárczy Tamás, az Admatis Kft. ügyvezetője érdeklődésünkre elmondta, a 2000-es évek elején alapították meg a céget, azóta töretlenül fejlődnek, ma már húsz főt foglalkoztatnak, kelet-európai cégként is megállják a helyüket a versenyben, több nemzetközi projektet is elnyertek. Hozzátette, a műholdakra, azon belül is a termikus és strukturális fejlesztésekre koncentrálnak, megspékelve anyagfejlesztésekkel.

A NASA-val való együttműködést és üzletkötést a közismert nevén Miskolci Űrkemence hozta el. Az ilyen eredményeket felhasználva sikerült több projektet is megvalósítani, műholdakat, mérőeszközöket fejleszteni és gyártani. A legismertebb műholdcsalád, melynek két példánya épült itt, a SENTINEL-2, amelyben közel 20 magyar cég vett részt az Admatis alvállalkozójaként; ezek a műholdak lehetővé teszik az egész földfelszínt tartalmazó, dinamikus számítógépes modell felépítését, ami jelentős befolyással lehet a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás, az ipar, a közlekedés és az energetika szervezésére.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat