2024. május 16. Mózes, Botond
Nagyon smart – „okos” megoldások a városlakókért
Kujan I.
|
2014. november 27. 19:10
|
frissítve: 2014. december 23. 12:05
Digitális Közösség program, utas-tájékoztatási rendszer és hamarosan wifi a villamosokon – csak néhány „okos” megoldás, amikkel Miskolc felsorakozott az okos városok közé. Az „okos” közlekedés, logisztika és hulladékkezelés megújítási lehetőségeiről tanácskoztak hazai és nemzetközi szakemberek csütörtökön Lillafüreden.

A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. által szervezett konferencia célja az volt, hogy platformot biztosítson az olyan „okos” megoldások nyújtotta lehetőségek átgondolására, amelyek a jövő városainak, településeinek életét segítik, és ezeket a lehető legfrissebb információkat összefoglalva mutassa be a hazai és külföldi szakemberek és döntéshozók számára. Ennek érdekében felkért előadók prezentációit hallgathatta meg a szakmai közönség.

Az előadások előtt Kriza Ákos köszöntötte a konferencia résztvevőit. Miskolc polgármestere rámutatott, az intelligens megoldások, így például az okostelefonok világa teljes mértékben megreformálja a nagyvárosok életét – egyes elemei pedig már Miskolcon is elérhetők, s élhetőbbé, intelligensebbé teszik.

Miskolc újrapozícionálásában is nagy szerepet szánnak a technológia és az innováció adta lehetőségeknek. A város vezetése minden fejlesztést és újítást a Smart City alapelvei szerint visz végig, mert – mint Kriza Ákos hangsúlyozta – „a város sikeressége és versenyképessége abban rejlik, hogy mennyire képes felismerni a technológia újdonságait, és mennyire képes azokat a hétköznapokba beépíteni”.

– Számunkra az „okos” város nemcsak egy projekt, hanem egy szemlélet, ami áthatja minden fejlesztésünket, minden beruházásunkat. Úgy kell terveznünk a város jövőjét, hogy a lehető legjobban kihasználjuk, szolgálatba állítsuk az „okos” megoldásokat. A Smart City tehát nem egy önmagáért való cél; csak akkor működik jól, ha a középpontja a városlakó, és erre építjük fel az egész rendszert – hangsúlyozta a polgármester.

smartcity_konferencia_141127ml_18.jpg

Hol tart Miskolc jelenleg ebben a folyamatban? – tette fel a kérdést Kriza Ákos, majd felsorolva a főbb pontokat, beszámolt az elmúlt évek fejlesztéseiről. A városvezető emlékeztetett: tavaly Miskolcon indult el – Magyarországon elsőként – a Digitális Közösség projekt, melynek keretében 17 ezer laptopot osztottak ki a miskolciak között. Ugyanakkor több mint 8 ezer felnőtt informatikai képzésben vehetett részt. A projekt részeként digitális tereket alakítottak ki a város négy helyén, ahol óriási ledfalakat is kihelyeznek majd.

A helyi áramszolgáltatóval stratégiai megállapodást kötött a város, hogy innovatív megoldásokkal, energiatakarékos lámpákkal csökkentsék a széndioxid-kibocsátást. A Zöld Nyíl projektben pedig már működik az utas-tájékoztatási rendszer, ami a megállókban lévő kijelzőkön mutatja a valós érkezés idejét, és a menetrendet már telefonos applikáción keresztül is követhetjük. Elindult az intelligens forgalomirányítási rendszer, és a tervek szerint a villamosokon is használhatunk majd wifit. A közlekedést segítő applikációk mellett számos közbiztonsági, oktatási, kulturális, turisztikai alkalmazás is működik már Miskolcon.

smartcity_konferencia_141127ml_14.jpg

Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Logisztikai és Gyártástechnológiai Intézet igazgatója elmondta, a nemzetközi konferencia célja megismertetni a résztvevőket az „okos” megoldásokkal, érintve a közlekedés, a logisztika, a hulladékkezelés mellett a közszolgáltatások, az energia és az egészségügy területét is. Az európai és nemzeti stratégiák, szakpolitikák mellett a konferencián résztvevő városok is bemutatkozási lehetőséget kaptak – így segítve képviselőiket abban, hogy egymástól is tanuljanak, ötleteket adjanak át egymásnak. A települések mellett a különböző technológiák, „okos” megoldások is bemutatkozhattak a konferencia helyszínén, azzal egy időben több kiállítást is meg lehetett tekinteni.

Az intelligens városfejlesztési feladatok, elképzelések és az energetikai beruházások is szóba kerültek a konferencián. Nagy István, a Miskolc Holding Zrt. projektmenedzsere többek között megemlítette a kiliáni biomassza-fűtőművet, a Bogáncs utcai hulladéklerakót, és a geotermikus rendszer kiépítését is. Kiemelte, ezek nemzetközi szinten is elismert projektjei a városnak.

A konferencián elhangzott, hogy okos közlekedési kártya bevezetését is tervezik a városban, de Miskolc európai közbeszerzéseket is tervez, például épületenergetikai korszerűsítésekhez.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat