2024. május 16. Mózes, Botond
Nobel-díj – Jean Tirole meglepődött, de nagyon örül
MTI
|
2014. október 13. 18:37
|
frissítve: 2014. október 13. 18:42
Jean Tirole francia közgazdász meglepődött, de nagyon örül annak, hogy neki ítélte hétfőn az idei közgazdasági Nobel-díjat a Svéd Királyi Akadémia.

– Nagyon meglepődtem, de természetesen nagyon örültem. Az irodámban dolgoztam éppen, amikor felhívtak az akadémiától. Először nem is hittem el – mondta a 61 éves díjazott a France Info hírrádióban.

A Nobel-díj honlapján olvasható beszámoló szerint Tirole azt mondta: „először a feleségemnek és az anyámnak újságoltam el, aki 90 éves; elővigyázatosságból leültetettem. Nagyon megható volt az egész család számára”.

Jean Tirole a toulouse-i Ipargazdasági Intézet (IDEI) Jean-Jacques Laffont Alapítványának elnökeként, és a Toulouse-i Fejlett Tanulmányok Intézetének (IAST) alapító tagjaként a harmadik francia, aki Gérard Debreu (1983) és Maurice Allais (1988) után megkapta a közgazdasági Nobel-díjat.

Az elismerés miatt „semmi nem fog számomra megváltozni” – hangsúlyozta a díjazott. Elmondta, hogy elsősorban azokat a kutatási módszereket, amelyekkel dolgozik, a barátait és a diákjaival való közös kutatást szereti az életben.

– Remélem, hogy nem nagyon fogok megváltozni – tette hozzá.

A Svéd Királyi Akadémia indoklása szerint Jean Tirole „rávilágított, hogyan kell értelmezni és szabályozni olyan iparágakat, amelyekben csak néhány erős cég tevékenykedik”. Mint a France Info hírrádióban elmondta, a játékelméletek segítségével értette meg jobban az ipari gazdaság problémarendszereit. Munkássága központi politikai kérdések megoldását segíti, egyebek között azt, hogyan kezeljék a kormányok a vállalategyesüléseket, a kartelleket, és hogyan szabályozzák a monopóliumokat.

Jean Tirole sokkal ismertebb külföldön, mint hazájában, számos publikált műve soha nem jelent meg franciául.

A Troyes-ban született közgazdász mérnökként végzett Párizsban, majd a Massachusettsi Műszaki Egyetemem doktorált, 1991-ben érkezett Toulouse-ba, ahol megalapította a közgazdaságban toulouse-i iskolának nevezett irányzatot.

A francia politikai vezetők egyöntetűen üdvözölték a francia közgazdász elismerését, amely „büszkeség” a hazája számára is. 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat