2024. április 19. Emma
Normát, mintát, rangot ad – Centenáriumi jogászbált rendeznek a Miskolci Egyetemen
Kujan István
|
2019. január 18. 10:08
|
frissítve: 2019. január 21. 09:07
Idén száz éve annak, hogy Eperjesről Miskolcra költözött a jogakadémia. A centenáriumon sem maradhat el a Tradicionális Miskolci Jogászbál, amiről az egyik főszervezővel, Szilágyi János Ede egyetemi docenssel beszélgettünk.

Miskolcnak komoly hagyománya van a jogászképzésben. Január 25-én, pénteken centenáriumi tradicionális jogászbált rendeznek az egyetemi díszaulában, a szervezők szándéka szerint a jogászi hivatás gyökereinek, a jogi munka értékeinek megerősítésére, de ezen túl az is cél, hogy példát mutassanak a jövendő jogászgenerációknak összefogásból, társadalmi felelősségvállalásból, az eszmék és a múlt eredményeinek megőrzéséből. – Idén ez a cél az Eperjes-miskolci jogi oktatás öröksége 100. évfordulójának megünneplése – mondta el érdeklődésünkre Szilágyi János Ede egyetemi docens, a Tradicionális Miskolci Jogászbál egyik főszervezője.

jogaszbal_interju_190117ml_1.jpg

Fotó: Mocsári László

A Miskolci Jogásztradíciók Megőrzéséért Egyesület elnöke hozzátette: viselkedési normát, mintát is mutatni szeretnének, bizalmat építeni a kollégák és a hallgatók között, de arra is fel kívánják hívni a figyelmet, hogy komoly felelősséggel jár ez a hivatás, a társadalom felé el kell számolniuk.

Száz évvel ezelőtt költözött Miskolcra a jogakadémia, az akkori városvezetéshez hasonlóan a mostani is fontosnak tartja a képzést, ez örömmel tölt el minket – húzta alá Szilágyi János Ede, hozzáfűzve azt, hogy a meghívott díszvendégek között ott van Kriza Ákos polgármester is, de mellette több önkormányzati képviselő is támogatja például a bált megelőző szakmai konferenciát.

A tavalyi bálon avatták fel az Eperjesi-Miskolci Evangélikus Jogakadémia zászlajának másolatát, idén szeretnék egy kicsit közelebb hozni a vendégekhez a hagyományaikat – így jött ötletként a nótázás mint közösséget erősítő, építő elem. 1941-ben adták ki Novák István, a Miskolci Egyetem díszdoktorának Az eperjesi-miskolci jogászifjúság diákélete című, mintegy 500 oldalas könyvét, amiben egy gazdag diákhagyományokkal büszkélkedő helyi jogászkultúra tárul elénk. Ezt a jogászok által énekelt legkülönfélébb zenei dallamvilág is visszatükrözi. A 2019-es jogászbálra készített zenei válogatás így aztán egymástól nagyon eltérő dalokat tartalmaz.

tradicionalis_miskolci_jogaszbal_20180224_bl_033_web.jpg

– A zenei program megvalósítására egy nagyszerű, különböző jogászi hivatásrendekben tevékenykedő szakmai csapat jött össze, Juhász Ágnes, Bányai Krisztina, valamint Kaposvári Attila személyében, akik mindannyian jártasak a zeneművészetben, illetve komolyabb szinten kötődnek a zenekultúrához. Bányai Krisztina a magánéletében az Áll-a-tok zenekar énekese; az ő ötlete volt, hogy minderről készüljön egy zenei CD is. Leszögeztük: a lemezen a könyvből származó dalok szerepeljenek, az előadók helyi jogászok legyenek, és arra törekedtünk, hogy közel hozzuk a nótákat az emberekhez. Ezért tettünk egy elég merész lépést: „csavartunk” egyet a zenei stílusokon. Viszont igyekeztünk megtartani az eredeti üzeneteket, és hangsúlyozom, hogy kellő tisztelettel nyúltunk a dalokhoz! A bál honlapján meg lehet hallgatni a nótákat – mondta el az egyesületi elnök. A négy zeneszám egyébként az Erős vár a mi Istenünk, a Nem ütik a jogászt agyon…, valamint a Gyönge violának letörött az ága… kezdetű nóta, továbbá a jól ismert Gaudeamus igitur.

tradicionalis_miskolci_jogaszbal_20180224_bl_026_web.jpg

A centenáriumi évben egyébként az első program a Miskolc Város Ifjú Szónoka verseny volt, de az igazi, nagy nyitórendezvény a bál lesz. Az est fővédnöke Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Örökös tiszteletbeli fővédnöke pedig Boleratzky Lóránd, a Miskolci Evangélikus Jogakadémia nyilvános rendes egyetemi magántanára, a Miskolci Egyetem Díszpolgára. A díszvendégek között találjuk Varga Judit Európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkárt, Wopera Zsuzsa igazságügyi miniszteri biztost, valamint Szinay Attila agrárminisztériumi jogi ügyekért felelős helyettes államtitkárt. A bált megelőző szakmai konferencián pedig előadást tart mások mellett Trócsányi László igazságügyi miniszter, Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, valamint Sárközy Tamás akadémikus is.

tradicionalis_miskolci_jogaszbal_20180224_bl_046_web.jpg

– Hogy ilyen magasrangú tisztséget ellátó emberek adják nevüket a centenáriumi programjainknak, fontos üzenetet hordoz magában, elismerést jelent számunkra – hangoztatta Szilágyi János Ede.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat