2024. október 04. Ferenc
Pusztító robbantás Észak-Koreában - Magyarországon is érzékelhető volt a földrengés ereje
MTI/ AFP
|
2017. szeptember 03. 12:24
|
frissítve: 2017. szeptember 05. 19:00
Kína és Dél-Korea is élesen elítélte, hogy Észak-Korea kísérleti robbantást hajtott végre vasárnap hajnalban. Phenjan állítása szerint hidrogénbombát teszteltek, amely felszerelhető újonnan kifejlesztett interkontinentális ballisztikus rakétájukra. A robbantás okozta földrengés Magyarországon is érzékelhető volt. A világ diplomáciája mozgásba lendült, hogy megfékezzék Észak-Koreát, mielőtt katasztrófa történne.

Az észak-koreai állami televízió bejelentése szerint a teszt célja annak megerősítése volt, hogy a bomba egy újonnan kifejlesztett interkontinentális ballisztikus rakétára szerelhető, és miután a kísérlet „tökéletesen sikeres” volt, ez beigazolódott. A „kétfokozatú termonukleáris fegyvernek példátlan az ereje” – mondta a hírolvasó bemondó.

koreabomb2.jpeg

Néhány órával korábban több ország földrengéstani intézete jelentette, hogy Észak-Korea valószínűleg föld alatti atomrobbantást hajtott végre vasárnap, immár a hatodikat, amely két erős földrengést váltott ki. Az észak-koreai tévé szerint a teszt elvégzésére Kim Dzsong Un, az ország vezetője adott utasítást.

A KCNA észak-koreai hírügynökség arról számolt be, hogy a kísérlet célja az ország technológiája „pontosságának és hitelességének megvizsgálása” volt.

koreabomb1.jpg

Szombat este azt jelentette a KCNA, hogy Kim Dzsong Un személyesen vizsgált meg egy „nagy pusztító erejű” hidrogénbombát, amelyet fel lehet szerelni az ország új interkontinentális ballisztikus rakétájára. Kim nyilatkozatában elmondta, hogy a hidrogénbomba minden alkatrészét az országban állították elő, ezért Észak-Korea annyit gyárthat belőle, amennyit csak akar, erejét néhány tíztől néhány száz kilotonnáig tudja változtatni, és nagy magasságban is képes robbanni. A hírügynökség fotót is közölt, amelyen Kim látható egy nukleáris létesítményben.

Az AFP hírügynökség emlékeztetett: külföldi elemzők az utóbbi hónapokban kétségeiket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy Észak-Korea valóban képes lenne „miniatürizálni” hidrogénbombát, amely felszerelhető lenne egy rakétára.

Az AP hírügynökség szerint még szakértőknek is nehéz lehet megállapítani távolról, hogy a tesztelt bomba valóban hidrogénbomba volt. Az Egyesült Államok és szövetségesei korábban is szerettek volna robbanóanyag-mintát kimutatni az észak-koreai robbantások után, hogy felmérjék az ország haladását a fejlesztésben, de Phenjannak sikerült elérnie, hogy ne kerüljön ki ilyen anyag a környezetbe.

A hidrogénbombát termonukleáris bombának is nevezik, és jóval pusztítóbb az atombombánál, amely a maghasadás elvén működik, és ezért hasadóbombának is hívják.

Magyarországon is mérhető volt a robbantás okozta földrengés ereje

„A Paks II mikroszeizmikus hálózathoz tartozó kölesdi lyukszeizmográf állomás szeizmogramján jól látszik 02:55-kor egy kisebb horvátországi M 3.4 magnitúdójú földrengés. Az Észak-Koreában 03:30-kor végzett atomrobbantás hullámai pedig mintegy 12 perc alatt tették meg a több ezer kilométeres távolságot és 03:42-kor érték el a mérőállomást” – írta a Foldrenges.hu.

koreabomb.jpg

Mozgásban a világ diplomáciája

A kínai külügyminisztérium közleményben felszólította Phenjant, hogy "hagyjon fel hibás cselekedeteivel, amelyek nem szolgálják érdekeit, és ne súlyosbítsa a helyzetet".

Mun Dzse In dél-koreai elnök a nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülése után "a lehető legszigorúbb büntetést" követelte Észak-Koreának, köztük diplomáciai lépéseket és újabb ENSZ-szankciókat, hogy "teljesen el tudják szigetelni" az országot.

Herbert McMaster, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója húsz percen át telefonon beszélt vasárnap dél-koreai hivatali partnerével - közölte a szöuli elnöki hivatal.

Tárgyalásokra szólított fel az észak-koreai kísérleti robbantás után vasárnap délelőtti közleményében az orosz külügyminisztérium. Az észak-koreai nukleáris kísérlet után Oroszország minden érintett felet arra szólít fel, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz – szögezte le a nyilatkozat.

Az orosz külügyminisztérium azon a véleményen van, hogy ez az egyetlen eszköz a Koreai-félszigeten kialakult válság rendezésére – hangsúlyozta az állásfoglalás, amely ugyanakkor a Reuters hírügynökség szerint leszögezte: az észak-koreai kísérleti robbantás súlyos fenyegetést jelent a térség békéjére és biztonságára.

Emmanuel Macron vasárnapi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösségnek keményen kell reagálnia az újabb észak-koreai nukleáris robbantásra. Újabb phenjani provokáció történt a francia államfő szerint.

Az elnök szerint mindenekelőtt arra van szükség, hogy Phenjant visszatérítsék a tárgyalások útjára és rákényszerítsék nukleáris programjának beszüntetésére.

Macron arra szólította fel az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy mielőbb reagáljon a történtekre.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat