Régészek felfedeztek egy másik őskori kőből készült emlékművet pár kilométerre Stonehenge szikláitól, ami teljesen átalakítja az eddigi tudást a terület történelméről. A képződményre, ami az első becslések szerint 4500 éves a Bradford Egyetem tudományos fesztiváljának első napján bukkantak.
30 ép követ és 60 töredéket találtak a régészek, körülbelül egy méterre a felszín alatt. Úgy vélik, a Szuper-Henge egy újkőkori rituális helyszín lehet. A kövek közül néhány több mint négy méter magas, elhelyezkedésükből pedig úgy tűnik, hogy évezredekkel ezelőtt „C” alakot formáztak egy völgy mentén az Avon folyó mellett.
A régészek szerint a sziklasor korban megelőzi a Stonehenget és megmutatja, hogy sokkal nagyobb volumenű építészeti megoldásokat használtak a területen, mint azt korábban gondolták a szakértők. "A rendkívüli méretű és részletességű új felfedezés − hivatalos nevén a Durrington Walls − alapjában alakítja át tudásunkat Stonehengeről és a körülötte lévő területről" – nyilatkozta Paul Garwood, őskorra szakosodott kutató.
"A Szuper-Henge, aminek még csak részleteit láttuk, vélhetően a legnagyobb fennmaradt kőemlékmű. Olyan leletekre bukkanhatunk itt a jövőben, amelyhez hasonló nincs Nagy-Britanniában, sőt egész Európában sem" – véli Vince Gaffney, a projekt vezetője.