2024. május 03. Tímea, Irma
Terítéken a munkaerőpiaci helyzet – kormányhivatali reggelin a megye meghatározó foglalkoztatói
minap.hu / Miskolc TV
|
2019. január 15. 14:51
|
frissítve: 2019. január 18. 10:13
Kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött reggelin látta vendégül a megye reprezentáns foglalkoztatóit és az újságírókat kedden a B.-A.-Z. Megyei Kormányhivatal. A rendezvényen a Kormányhivatal bemutatta új pilot projektjét, amely az elkövetkezendő 18 hónapban valósul meg a munkaerőpiacra lépők számának növelése érdekében.

kormanyhivatal_20190115_vcs_5.jpg

Fotó: Végh Csaba

Az eseményt Demeter Ervin kormánymegbízott nyitotta meg, majd a fórum részvevői bemutatták az általuk képviselt vállalatot. Többen kitértek arra is, milyen nehézségekkel szembesülnek a munkaerőhiány, illetve az új munkavállalók toborzása során.

A munkaerőpiacra lépők számának növelését célzó projektről Demeter Ervin elmondta: a két szomszédos megyében, Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Beregben már kísérleti jelleggel elindult programban újragondolták a munkaerő-piaci eszközöket és új modellt alkalmaznak. Most Borsod-Abaúj-Zemplén megyéhez is elérkezett a lehetőség.

kormanyhivatal_20190115_vcs_3.jpg

- Elsősorban a nagyvállalatokra fókuszálunk. Az a feladat, hogy megtaláljuk azokat a munkavállalókat, akik a jól működő vállalatoknál el tudnak helyezkedni, segítve  azok működését – hangsúlyozta a kormánymegbízott. Hozzátette: a kormányhivatalok és a vállalatok között szoros és egyedi kapcsolat van. A projekt során első lépésben felmérik a foglalkoztatók igényét, megismerik annak pontos tartalmát, megvizsgálják kormányhivatalnál nyilvántartásban levő álláskeresőket és közfoglalkoztatottakat. Egyénileg, interjúk alapján döntik el, kik bizonyulnak megfelelőnek. Őket közvetítik ezekhez a vállalatokhoz.

kormanyhivatal_20190115_vcs_4.jpg

Demeter Ervin arról is szólt, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében jelenleg több mint 30 ezer regisztrált álláskereső van és további 24 ezer közfoglalkoztatott. Közel 55 ezer potenciális munkavállaló közül keresik tehát azt a legalább 10 százalékot, amely be tud lépni a munkaerőpiacra. A másfél éves programban közel 8 ezer embert szeretnének álláshoz juttatni. Ez azt jelenti, hogy hetente 122 eredményes állásközvetítést kell elvégezniük a tervek szerint.  

kormanyhivatal_20190115_vcs_7.jpg

A Pénzügyminisztérium képviseletében jelen lévő Bodó Sándor, foglalkoztatáspolitikáért és vállalati kapcsolatokért felelős államtitkár az átalakuló munkaerő-piacról, és az ehhez igazodó foglalkoztatási osztályokról beszélt.

- Tevékenyen részt veszünk a foglalkoztatási osztályok munkamódszereinek újragondolásában. A foglalkoztatási osztályok azok, amelyek leginkább találkoznak a munkát keresőkkel, és reményeink szerint a munkaadókkal is. Magyarországon megváltozott a munkaadó piaci helyzet, nagyon sok cég munkaerő problémákkal küzd, segítenünk kell abban, hogy egymásra találjanak a szereplők – emelte ki az államtitkár.

kormanyhivatal_20190115_vcs_6.jpg

- Annak érdekében, hogy ez megtörténjen, más munkamódszert kell alkalmazni, mindazok együttműködésével, akik munkát keresnek. Meg kell kérdezni tőlük, milyen elvárásaik vannak, mit szeretnének. Meg kell nézni azt is, képesek-e önállóan elhelyezkedni a munkaerő-piacon, vagy esetleg komolyabb támogatást, felkészítést igényelnek. Ez jelenthet konkrét szakmai felkészítést, de akár olyan emberi viselkedésformák begyakorlását is, amelyek egy munkahelyen nélkülözhetetlenek. Ezt követően a vállalati kapcsolattartókat kell felkészíteni arra, hogy a munkaadókkal napi kapcsolatban legyenek - tette hozzá.

kormanyhivatal_20190115_vcs_9.jpg

Zahorán Zoltán, a miskolci Shinwa Magyarország Precíziós Kft. gyárigazgató-helyettese érdeklődésünkre elmondta, vállalatuk 650 embert foglalkoztat. Számukra is jelentős problémát jelent, hogy megtalálják a megfelelő munkaerőt a régióban. - Azt látjuk, hogy földrajzilag is elkülönül a kereslet és a kínálat. Miskolc környékén nem nagyon találunk megfelelő, "hadra fogható" munkaerőt. Arra pedig sem forrásunk, sem lehetőségünk nincs, hogy távolabbi vidékekről hozzuk ilyet Miskolcra. Ebben várnánk segítséget - hangoztatta.
Zahorán Zoltán kiemelte, fontosnak érzi a munkaerő-piaci szereplők közötti párbeszédet is. - Szeretnénk, ha a piaci szereplők, a foglalkozató cégek képviselői, a kormányhivatal és Miskolc Megyei Jogú város képviselői rendszeresen összegyűlnének, és meghatározott fórumokon. Meg tudnák osztani egymással a felmerülő problémákat, és közösen tudnánk javaslatokat tenni a megoldásukra – nyilatkozta a gyárigazgató-helyettes.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat