2024. november 08. Zsombor
Turisztikai táblák, amik többet mutatnak önmaguknál
Cs. M.
|
2014. október 19. 11:19
|
frissítve: 2014. október 20. 11:43
Újabb útbaigazító nyilakkal és táblákkal bővül Miskolc turisztikai információs rendszere. Utóbbiak közül háromféle is készül: átfogó Miskolci, a szűkebb területen való eligazodást segítő, illetve egy „objektumról” szóló, ami lehet műemlék vagy programhelyszín is.

A magyar és angol nyelvű nyilakkal szeptember végétől már találkozhatunk a városban – feladatuk ismert, egyszerű és nagyon fontos. Azt jelzik, merre kell továbbindulni, ha, mondjuk, az avasi református templomot keressük, és nem mellékesen ötletet is adhatnak, milyen látnivaló van még a környéken. A belvárosi, diósgyőri, tapolcai, lillafüredi nyilak közül pénteken az utolsók is kikerültek. A miskolci TDM a köztéri térképes táblák megújításával folytatja a munkát.

turisztikai_info_nyil_1410_2.jpg

Fotó: miskolci TDM

Mint Nagy Júlia TDM-menedzsertől megtudtuk, háromféle táblát készítenek és helyeznek ki. A 10 darab nagyméretű, közel 2 méterszer 1 méteres térképes tábla az egész városban segíti eligazodni a vendégeket, a térképén megjelölik, felsorolják a szolgáltatásokat és látnivalókat is. A falábon álló táblákkal Miskolc turisztikai szempontból legforgalmasabb közlekedési csomópontjaiban találkozhatunk majd – így például megújul a tapolcai Barabits sétány elején vagy a lillafüredi parkolóban meglévő térkép, és kap egyet a Tiszai, a Búza tér és az állatkert is.

Jellegénél fogva kisebb (70-szer 100 centiméteres) a következő táblakategória, de több készül belőle. 32 helyen segítik majd az eligazodást, hogy a vendégek átlássák a közlekedési lehetőségeket, az adott területen lévő látnivalókat.

turisztikai_info_nyil_1410_3.jpg

– Erre azért van szükség, mert Miskolc turisztikailag frekventált területei – a belváros, Miskolctapolca, Diósgyőr, Lillafüred környéke – egymástól távol találhatók, régen önálló települések voltak, és részben önálló célterületei a turistáknak. Az adott helyeken lévő szolgáltatók és látnivalók viszont egymáshoz közel találhatóak – mondta Nagy Júlia.

A táblák önmagukon túl nyúló segítséget is nyújtanak: a szolgáltatók QR kódjaival és a környéken található WiFi-pontokkal segítik, hogy a vendégek a lehető legtöbb információhoz hozzájussanak, és továbbindulva is biztosan megtalálják céljukat.

A tervek szerint a belvárosban (Népkert környéke, sétálóutca, Deszkatemplom, Hősök tere, Zenepalota környéke, stb.), a stadion és a vár környékére kerülnének ki, valamint Hámorba, Új- és Ómassára, Szentlélekre, Lillafüredre, stb. A hegyi táblákon a túraútvonalakat is feltüntetnék. Miskolctapolca egyelőre csak négy táblát kapna – mivel a következő két évben olyan jelentős fejlesztések várhatók, amelyek át fogják alakítani a terület idegenforgalmi kínálatát.

turisztikai_info_nyil_1410.jpg

Közvetlenül az egyes épületekhez elhelyeznek összesen 30, kisméretű táblát, az adott látnivaló bővebb, szöveges bemutatásával és a mobilapplikáció megfelelő oldalára utaló QR kóddal, ahol bővebb információ szerezhető az adott látnivalóról. Ilyen tábla kerülne ki a kulturális intézményekhez a havi programlehetőségekkel, valamint azokra a helyekre is, amelyek ma ugyan nem szolgálnak turisztikai célokat, de a városnézések szempontjából kiemelt jelentőségűek – például a Széchenyi utca bizonyos épületei, amelyek egykor fontos szerepet töltöttek be a város életében.

Ugyanakkor erre már láthatunk is egy példát: a miskolctapolcai bencés apátsághoz kihelyezték az elsőt. A tábla a látnivalót, annak múltját mutatja be, a QR kód pedig továbbviszi a vendégeket a TDM szervezet mobilapplikációjára, ahol még további információk és képek, filmek várják az érdeklődőket.

– Ennek a háromféle köztéri táblának az elkészítése és kihelyezése lesz a következő feladat, illetve párhuzamosan dolgozunk a 65 darab egyedi tervezésű és szövegű, műemlékekhez kikerülő tábla anyagán – emelte ki a TDM-menedzser.

turisztikai_info_tabla_1410.jpg

Nagy Júlia arról is beszélt, hogy a most tervezett táblák hosszú időre kerülnek ki, ezért a lehető legjobb minőséget kell előállítaniuk tartalomi, grafikai és kivitelezési szempontból is.

– A most kint levő táblák nagy része egy évtizede került ki, körülbelül ennyi időt kellene az új tábláknak is kibírni. Éppen ezért, bár néha nagyon szeretnék gyorsabban haladni, nem kapkodunk, s igyekszünk mindent minden érintettel többször leegyeztetni, mielőtt bármit is változtatnánk – fogalmazott.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat