2024. április 30. Katalin, Kitti
Ünnepség és díjátadás a fogyatékkal élő emberek világnapján
Kujan István
|
2018. december 03. 12:46
|
frissítve: 2018. december 06. 13:50
Tizenhat, mézeskalácsból készült épületegyüttes kiállítását leplezték le hétfőn, a fogyatékos emberek világnapja alkalmából a Városháza Dísztermében megrendezett ünnepségen. Átadták az Év esélyteremtő munkahelye díjakat, valamint idén először a Felelősséggel egymásért kitüntetéseket is.

1992 óta december 3. a fogyatékos emberek világnapja. Az ENSZ által életre hívott világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá válók problémáira. Magyarországon több mint 600 ezerre becsülik a tartósan egészségkárosodott és fogyatékossággal élő emberek számát, sorsuk alakulása közvetve a lakosság mintegy harmadát érinti.

szimbiozis_181203_ja_2.jpg

A Mézes Miskolc kezdeményezés (egy „mézeskalácsváros”) a Szimbiózis Alapítvány alkotói műhelyében dolgozó, megváltozott munkaképességű és fogyatékkal élő munkatársainak, illetve a miskolci és térségi iskolák csoportjainak – összesen 330 kisdiák – bevonásával készült el.

szimbiozis_181203_ja_54.jpg

 

A program támogatója Miskolc városa, az Emmi és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. volt. A kiállítást keddtől péntekig a Városháza aulájában csodálhatják majd meg az érdeklődők, ezeken a napokon, délután 1 és 3 óra között a Mézeskalácssütő játszóház is nyitva tart.

szimbiozis_181203_ja_4.jpg

Az elkészült mézeskalácsépületekkel – melyeket Simon Attila István, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára és Kriza Ákos polgármester leplezett le – a Szimbiózis Alapítvány azt kívánja bemutatni, hogy a fogyatékos emberek is képesek valódi értékeket teremteni. A foglalkoztatásuk pedig számukra egyet jelent a felnőtt, társadalmi státusz elérésével. Erről vallott Németh Nikolett tapasztalati szakértő is a hétfői ünnepségen. Beszámolójában elmondta, 13 éve dolgozik a Szimbiózisnál, ő maga is adófizető állampolgár. – A világnap alkalmából mindenki segítségét szeretném kérni annak elérésében, hogy Magyarországon minden fogyatékos ember dolgozhasson – húzta alá.

szimbiozis_181203_ja_7.jpg

A helyettes államtitkár köszöntőjében kifejtette, evidensnek kellene lennie, hogy mindannyian egyformák vagyunk, és az év mind a 365 napján figyelnünk kell a fogyatékkal élőkre. Simon Attila István méltatta a most díjazott cégeket, akik „felismerték azt, mekkora érték rejlik a fogyatékos emberekben”. – Ők ugyanolyan munkát tudnak végezni, mint bárki más, erre kell felhívnunk a figyelmet – tette hozzá.

Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy ún. rehabilitációs hozzájárulást kell fizetnie azon 25 főnél több embert foglalkoztató cégeknek, ahol a megváltozott munkaképességű dolgozók létszáma nem éri el az 5 százalékot. – Ma még ott tartunk, hogy a gazdasági szereplők inkább befizettek mintegy 80 milliárd forintot, semmint hogy fogyatékkal élőket foglalkoztassanak. Szeretnénk, ha ez az összeg évről évre egyre kevesebb lenne, és egyre több olyan díjazottunk lenne, mint a maiak – fűzte hozzá.

szimbiozis_181203_ja_10.jpg

Kriza Ákos hangsúlyozta, Miskolcon is minden itt élő ember ugyanolyan fontos tagja a közösségnek; a városnak valamennyi polgárával szemben felelőssége van. A fogyatékkal élők számára igyekeznek minél szélesebb körű elérési lehetőséget biztosítani a munkába álláshoz. Több mint 20 éve létrehozták a Miprodukt Kft.-t, ahol ma már több mint százan dolgoznak, és a Városháza alkalmazottai között is egyre több a megváltozott munkaképességű. Ugyanakkor javítják az életminőségüket is.

– A díjak ösztönzik a cégeket, hogy minél többen figyeljenek fel a fogyatékkal élőkre – tette hozzá.

szimbiozis_181203_ja_18.jpg

Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány elnöke végül kifejtette: több mint 15 éve valósítanak meg munkaerőpiaci programokat, helyeznek ki a munkaerőpiacra hátrányos helyzetű dolgozókat. Elmondta, ma már teljesen új igények vannak a munkáltatók, de a leendő munkavállalók részéről is. – Azt látjuk, hogy a cégeknek – bár nyitottak, de – kész emberek kellenek, nincs idejük betanítani – fűzte hozzá.

Idén tizenegyedik alkalommal adták át a Szimbiózis Alapítvány által megalapított Év esélyteremtő munkahelye díjakat. 2018-ban díjat kapott az edelényi csokoládégyárat üzemeltető és speciális szükségletű, pályakezdő fiatalokat is alkalmazó Pannon Kraft Magyarország Kft.; a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium, melynek menzáján naponta több száz diák ebédel – ebben a pörgős üzemegységben alkalmaznak több megváltozott munkaképességű munkavállalót. Elismerték még a Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetének munkáját is: ők Mezőcsáton alakítottak ki egy élelmiszer-feldolgozó üzemet, ahol fogyatékkal élő és megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztatnak.

Az idei évben először adták át a Felelősséggel egymásért kitüntetéseket (emlékplaketteket). Lengyelné Kratkóczki Beáta 20 évvel ezelőtt ilyenkor, az adventi időszak elején egy jövőbe tekintő álom megvalósítása érdekében döntötte el, hogy megalapítja a Szimbiózis Alapítványt. Az elmúlt 20 évben is lelkes támogatója volt a miskolci fogyatékos-ügynek. A Térerő Közösségi Alapítvány pedig abban hisz, hogy Miskolc nemcsak egy kivételes város – a helyi emberek és vállalkozók bevonásával támogatják a miskolci közösségi kezdeményezéseket is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat