A méhnyakrák megelőzése érdekében a humán papillomavírus (HPV) elleni oltás serdülő leányok számára ez év őszétől térítésmentesen igényelhető. Ahogy arról korábban beszámoltunk, mostantól HPV elleni védőoltást azok a leánytanulók kaphatnak, akik betöltötték 12. életévüket és az általános iskola 7. évfolyamát végzik.
Az oltásról szóló tájékoztató csomagot az iskolában kapták meg a fiatalok, és a szülők által aláírt igénylést is oda kellett visszajuttatni. A megyei ÁNTSZ adatai szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az érintett 3500 tanuló közül – a határidőig, szeptember 15-éig – 2722 tanuló szülője kérte írásban a védőoltások elkezdését, ez 77,8 százalékot jelent. Miskolcon és vonzáskörzetében az 1165 jogosult közül 802 tanuló kérte a védőoltást, ez 68,8 százalék. Országosan az érintett korosztály 83 százaléka – mintegy 38 ezer lány – kapja meg Nemzeti Védőoltási Programban a Cervarix vakcinát.
A védőoltást iskolai kampányoltások keretében kapják meg, az első részletet október 6–25. között. Ha valaki esetleg hiányzik, amikor oltanak, akkor az adott iskola oltóorvosa által meghatározott időpontban, illetve a novemberi pótoltás keretében még megkaphatja. Így arra is van lehetőség, hogy az is megkapja az oltást, aki elmulasztotta a határidőt, vagy a szülője meggondolta magát és mégis kéri az oltást.
Az oltásról és a vakcináról azt is érdemes tudni: a méhnyakrák elleni oltás akkor a leghatásosabb, ha azt a lányok a szexuális életük elkezdése előtt megkapják. Akkor ugyanis – mindössze két oltással – 93,2 százalékos védettség alakítható ki a méhnyakrák ellen, függetlenül attól, hogy melyik magas kockázatú – azaz daganatot előidéző – HPV-típus okozza a fertőzést.
Azonban azt is jó tudni: a rendszeres szűrést azok sem hanyagolhatják el, akik megkapták az oltást, mert bár a méhnyakrákért nagyrészt a HPV felel, előfordulhat más esetben is. A vakcina jelenleg 15 évre garantál védelmet – azért csak ennyire, mert ennyi időről vannak adatok. A szakemberek véleménye szerint, ahogy más fiatal vakcinánál, úgy a HPV elleninél is, ahogy telnek az évek, és egyre hosszabb távról lesznek adatok, úgy folyamatosan nő majd a garantált védelmi idő.
A méhnyakrák jelenleg a 45 év alatti nők második leggyakoribb daganatos megbetegedése. Magyarországon évi 1500 új esetet diagnosztizálnak, hetente nyolcan halnak meg méhnyakrákban, évente pedig mintegy 10 ezer – a betegség kialakulását vagy továbbterjedését megakadályozó – komoly műtéti beavatkozást végeznek el.