2024. szeptember 28. Vencel
Vallás és világnézet – idén is Kolping Akadémia
minap.hu
|
2015. január 12. 21:25
|
frissítve: 2015. január 14. 05:21
A hagyományoknak megfelelően Seregély István nyugalmazott érsek nyitotta meg hétfőn a Kolping Akadémia ez évi előadássorozatát a Szent Anna plébánia Kolping-házában. Az előadás középpontjában a megszentelt élet éve állt.

Akadémiai előadásokat már csaknem két évtizede tartanak Miskolcon, a Szent Anna plébánián. A sorozat közel egyidős az első miskolci Kolping-családokkal, az elsőt 20 évvel ezelőtt hozták létre – mondta el érdeklődésünkre Szarvas Péter. A plébános ismertette, a hagyományoknak megfelelően idén is Seregély István nyugalmazott érsek tartotta az év első előadását az Akadémián.

seregely_istvan_kolping_150112_ja_2.jpg

Fotó: Juhász Á.

Még a XIX. századra nyúlik vissza egyébként a mozgalom kezdete. Adolf Kolping 1849-ben, mint kölni egyházmegyés katolikus pap kezdte el szervezni a Katolikus Legényegyletet, melyből a Kolping Művek világszervezet bontakozott ki. Célja a munkásifjúság érdekvédelme, valamint keresztény szellemben vallási, szakmai, családi és társadalmi életre felkészítése volt. Kolping a közösség mintaképének a természetes családot tekintette. Az alapító halálakor, 1865-ben 418 egyesületben 24 600 tagja volt. A legutóbbi adatok szerint, 2012-ben a tagok száma meghaladta a 400 ezret, és több mint 60 országban működött a mozgalom. II. János Pál pápa 1991. október 27-én boldoggá avatta Adolf Kolpingot.

seregely_istvan_kolping_150112_ja_3.jpg

A Magyar Kolping Szövetség honlapján olvasható, a Kolping-család életére jellemző a vidám társas együttlét. A kedélyes összejövetelek hozzátartoznak az egyesületi élethez. A szociális problémákat felismerve a közösség keresztény felelősségtudatból indíttatva – erejéhez mérten – tevékenyen bekapcsolódik a szükséges feladat végrehajtásába: a Kolping-család önképző közösségnek tekinti magát. Igyekszik olyan továbbképzési lehetőséget biztosítani, mely a tagok személyes boldogulása szempontjából hasznos, különösen a vallás és világnézet, a házasság és család, a munka és hivatás, és nem utolsó sorban a társadalom és politika tárgykörében.

seregely_istvan_kolping_150112_ja_5.jpg

Az előadások ugyanakkor nyitottak, nemcsak Kolping-családok, de az egyházközség tagjai és a templomba nem járó helyi lakosok részére is szerveződnek. Az Akadémia nyitott abban a tekintetben, hogy a neves előadók mellett – járt már Miskolcon Jókai Anna, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és József Attila-díjas magyar író- és költőnő – maguk a Kolping-tagok is tartanak előadást saját egyesületükben, illetve a többi Kolping-családnak.

Nemrégiben portálunk beszámolt róla, a Kolping-mozgalom alapítójának, Adolf Kolpingnak az ujjpercét Miskolcra hozták tavaly novemberben. Az egyházi eseményre a környék Kolping-családjait hívták meg.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat