2024. november 09. Tivadar
Bűnözésről, bűnmegelőzésről a szabadegyetemen
H. I.
|
2014. október 15. 21:55
|
frissítve: 2014. október 18. 06:08
„Erőszak – bűnözés - bűnmegelőzés” címmel bűnmegelőzési szabadegyetemi képzés indult a Miskolci Egyetem felnőttképzési központjában szerda délután.

A Miskolci Egyetem és a B.-A.-Z. Megyei Rendőr-főkapitányság – több éves szakmai együttműködésének keretében –, együttműködve a kormányhivatallal és Miskolc város önkormányzatával, októberben „Erőszak – bűnözés - bűnmegelőzés” címmel bűnmegelőzési szabadegyetemi képzést indított.

A megnyitóra és az első nap előadásaira október 15-én került sor a Miskolci Egyetem Felnőttképzési Regionális Központjában, ahol Az iskolai erőszak és a tudatmódosító szerek címmel Zacher Gábor toxikológus, egyetemi docens, igazságügyi szakértő tartott előadást. Illetve Az iskolai erőszakkal kapcsolatban előforduló magatartásmintákról Figula Erika pedagógiai szakpszichológus, intézetigazgató főiskolai tanár.

szabadegyetem_141015_vcs_1.jpg

Fotó: Végh Csaba

Az ünnepélyes megnyitóra teljesen megtelt a nagy előadó, sőt folyamatosan hordták be a pótszékeket, amíg csak talpalatnyi hely volt. A megjelenteket Horváth Zita, általános rektorhelyettes köszöntötte, aki példaértékűnek nevezte az immár tízéves programot, amelyet folytatni kell. A prevenció a céljuk, éppen ezért életkortól és végzettségtől függetlenül bárki részt vehet a képzésben.

Az együttműködést emelte ki Társy József, a megyei kormányhivatal kabinetfőnöke, amelynek köszönhetően egy évtizede tud működni ez a program. Szólt arról, hogy elkészítették azt a stratégiát, amely a hátrányos helyzetűek felzárkóztatását szolgálja, és ebben is jelentős szerepe van a bűnmegelőzésnek.

szabadegyetem_141015_vcs_3.jpg

Ismét megtelt a nagy előadó, ami bizonyítja, hogy jól választottak témát – ezt már Pfliegler Péter, Miskolc alpolgármestere mondta. Kriza Ákos polgármester és a város vezetése jelentős lépéseket tett az elmúlt négy évben a közbiztonság javítása, a bűnmegelőzés érdekében, ezek közül kiemelte a rendőrök és közterület-felügyelők alkotta vegyes járőrpárokat, a lovas mezőőröket, a közterületi kamerák számának növelését, illetve a „fészekrakók” kiköltöztetését és a nyomornegyedek felszámolását. Kérte a résztvevőket, hogy vigyék el a Miskolci Egyetem és a város jó hírét magukkal.

Egy kreditet ér az egyetem hallgatóinak ez a képzés, de bárki részt vehet rajta, hangsúlyozta Dudás Péter alezredes, a B.-A.-Z. Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője. Fontosnak nevezte, hogy ezeken az előadásokon a résztvevők szakemberektől kapnak megfelelő tanácsokat és ismereteket. De kiemelte azt is, kell, hogy a látencia láthatóvá váljon, mert ez is a megoldást és a megelőzést szolgálja. A program során azon erőszakos bűncselekmények megelőzésének lehetőségeit törekszenek előtérbe helyezni, melyek többek között az iskolai közösségekben, családon belül történnek, összefüggésben vannak a tudatmódosító szerek használatával. Kitérnek az erőszakos bűnözés volumenére, okaira, kezelésének lehetőségeire.

szabadegyetem_141015_vcs_2.jpg

A prevenció területén elsődleges szakmai küldetésnek tekintették, hogy közvetítő minőségben szerepet vállaljanak a rendvédelmi szervek, valamint a felnőttoktatási intézmények hallgatói, az Észak-magyarországi régió intézményei, hatóságai, munkatársai, civil és egyházak segítői és minden érdeklődő állampolgár között. A „híd” funkció betöltésének eredményeit elsősorban a felnőttképzésben alkalmazható módszerek, eszközök alkalmazása biztosítja.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat