2024. május 20. Bernát, Felícia
Hitet, erőt, reményt merítenek a kivételes magyar államférfiak történetéből
Kujan István
|
2018. február 16. 16:44
|
frissítve: 2018. február 17. 15:51
Jubileumi, tizedik alkalommal rendezte meg Dicsőséges magyar múltunk című történelemversenyét a Fidelitas helyi csoportja miskolci középiskolások számára. A pénteki megmérettetés középpontjában államalapító Szent István király emléke és munkássága állt.

A verseny – amire idén 11, három-háromfős csapat jelentkezett – célja, hogy a középiskolás diákok számára lehetőség nyíljon a magyar történelem egyes korszakaiban való elmélyülésre, a képességek újszerű fejlesztésére. Ezek között is kiemelt szerepet szántak a szervezők a kreativitásnak, a történelmi források elemzésének, a térben és időben való tájékozódásnak, a kommunikációs képességek fejlesztésének, valamint a problémamegoldó képességek kialakításának.

tortenelem_verseny_180216ml_1.jpg

Fotó: Mocsári László

A vetélkedő különösen fontos feladatának tekinti a magyar történelem sikeres időszakainak hangsúlyozását, azokban a korokban való elmélyülést, amelyekre büszkék lehetünk. Idén Szent István király és az államalapítás állt a középpontban.

Kováts Ágoston, a Fidelitas észak-magyarországi regionális igazgatója köszöntőjében úgy fogalmazott: a fiatal generáció tagjai a jövőt szeretnék megfejteni, de közben a vetélkedő alkalmával „minden évben veszünk egy nagy levegőt, és alámerülünk a múlt titokzatos, nagyszerű és lebilincselő világába”.

tortenelem_verseny_180216ml_4.jpg

– Szent István király, Nagy Lajos, Hunyadi János, Mátyás király, Fráter György és II. Rákóczi Ferenc: Magyarország nagyszerű, kivételes államférfijainak történetéből hitet, erőt, reményt meríthetünk – fogalmazott a regionális igazgató.

Szent István király munkásságára rátérve Kováts Ágoston rámutatott, ezer évvel ezelőtt megszületett egy újszerű, radikális és ambiciózus program, ami Európa szívébe egy független, a Kárpát-medencét átölelő keresztény államot vizionált.

tortenelem_verseny_180216ml_3.jpg

– Kitartás, rendületlen hit a jövőben és alázat jellemezte első királyunkat, aki megtörte a törzsi vezetőket, és végérvényesen a keresztény Nyugat-Európa irányába állította hazánk kormányrúdját. Ezer év után ma is egy keresztény és független hazában élünk. Szent István programja kiállta az idő próbáját – szögezte le.

A verseny első körében minden csapat bemutatta az otthon elkészített csapatcímerét, amit a szakértő zsűri – Tózsa-Rigó Attila egyetemi adjunktus elnökölt, tagja volt Lovász Emese, a Diósgyőri vár régésze, valamint Zsíros Zoltán történelemtanár – a heraldika (címertan) szabályai szerint pontozott.

tortenelem_verseny_180216ml_11.jpg

A Fráter György Katolikus Gimnázium és Kollégium Triumvirátus18 nevű csapata – Porkoláb Péter, Herczeg Márton, Kánya Ákos – címerének felső részén 3 alak látható: Szent Imre, Szent István és Szent Gellért. Az alsó részt kettéosztották, egyik oldalán iskolájuk névadója, Fráter György látható, a másikon pedig az iskola címere. A címer tetején egy korona található, ami arra utal, hogy Szent István volt Magyarország első királya. A címer klasszikus pajzs alakú. A címerbemutatók után szóbeli és írásbeli feladatokat kellett megoldaniuk a csapatoknak.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat