2024. május 21. Konstantin
A jövő útja: ami Miskolcra jellemző és egyedi
Csörnök M.
|
2015. január 11. 16:36
|
frissítve: 2015. február 03. 14:48
Az elmúlt időszak legfontosabb feladata a következő uniós ciklus tervezése volt – ami meghatározza a város útját. Kézzelfogható, sokakat érintő fejlesztések indultak el, ezeket kell folytatnunk a következő időszakban – összegezte Kiss Gábor alpolgármester.

A következő uniós költségvetési ciklus, a 2014–2020 közötti időszak miskolci tervezésének koordinálása Kiss Gábor alpolgármester feladata volt. Ez a koncepció, illetve stratégia hosszú évekre meghatározhatja Miskolc fejlesztésének irányát.

kiss_gabor_141223_vcs_7.jpg

Kiss Gábor Fotó: Végh Csaba

Az év elején véglegesedik a tervezett fejlesztéseket tartalmazó projektlista. A középpontban a gazdaságfejlesztés és a munkahelyteremtés áll, és jelentős források állnak rendelkezésre az energiahatékonyságra javítására, a városrehabilitációra, a közlekedésfejlesztésre. Természetesen folytatódik az orvosi rendelők, gyermekintézmények és a szociális intézményrendszer felújítása.

A következő időszakban projektszinten kell kidolgozni a részleteket, és az uniós források segítségével megvalósítani azokat. Ugyanakkor számunkra nemcsak az a fontos, amire az Unió forrást biztosít – hanem mindaz, amire a városnak szüksége van, akkor is, ha egyelőre nem adnak rá pénzt – szögezte le Kiss Gábor.

– Fontos az oktatási rendszer megújítása is, aminek egyik fontos eleme a Tudás-Park. Ezen jelenleg is dolgozunk az egyetem közreműködésével. A városnak ugyanis nagyon komoly esélye van arra, hogy a járműipar-gépgyártás, az infokommunikáció, illetve az energetika-környezetipar területén kutatás-fejlesztési centrummá váljon. Ez egyben a legjobb munkahelyteremtés is, hiszen diplomás állásokat jelent komoly bérekkel – tekintett előre.

labor_141007_vcs_1.jpg

Legutóbb az Avasi Gimnázium laborjának megvalósítása kezdődött el

Az elmúlt időszak meghatározó változása volt az oktatási-nevelési rendszer átalakítása, az, hogy az iskolák állami fenntartásba kerültek – és ugyanilyen fontos leszögezni, hogy a város továbbra is sok szálon kötődik az iskolákhoz.

– Csak példaként hadd említsem: magánál tartja a város a természettudományi laborfejlesztési programot, vagy ugyanúgy támogatjuk a diáksportot, illetve az úszásoktatást, amihez fogható színvonalú csak kevés településen található.

Az elnyert uniós pénzekből sikerült olyan beruházásokat megvalósítani, amelyek eredményei a miskolciak által is jól érzékelhetőek, mondhatni kézzelfoghatóak. Az oktatási-nevelési szféránál maradva az alpolgármester kiemelte, hogy teljesen felújítottak három óvodát, további öt intézményben olyan energiahatékonysági fejlesztéseket végeztek, amelyek alapvetően javítja a dolgozók, a szülők és a gyerekek komfortérzetét. Ugyanez elmondható az iskoláknál, és jelenleg is folyik a Bársony–Hunyadi Általánosban egy nagyszabású beruházás, egy sportkomplexum építésének előkészítése.

– Kitekinthetünk a szociális területre is: szintén megújult az ellátóintézmény Arany János utcai központja, és három bölcsőde. Ezeknél a fejlesztéseknél arra törekszünk, hogy minden városrész érezhesse a hatását, így egy diósgyőri, egy avasi és egy belvárosi intézményt korszerűsítettünk – fűzte hozzá.

napraforgo_bolcsode_141008_fkcs_13.jpg

Megújult a Napraforgó bölcsőde Fotó: F. K. Cs.

Nagyon összetett és sokszereplős a kultúra területe, de összességében elmondhatjuk, hogy a város intézményei egyre erősebben hozzájárulnak a város arculatának megrajzolásához – szögezte le Kiss Gábor, hozzátéve, olyan fesztiválkínálat alakult ki, ami szinte az év minden hónapjában jelent egy-egy vonzó eseményt.

– Érdemes kiemelni konkrét példaként a CineFestet – ugyanis 2014-ben 500 felett volt a regisztrált szakmai látogatók száma, így már tényszerűen európai szinten is jegyzett filmfesztiválnak számít! Előre tekintve pedig a jövő év fontos feladata lesz a diósgyőri várnak mint kulturális attrakciónak a beemelése ebbe a kínálatba.

Az alpolgármester új és fontos feladataihoz tartozik a sport, az idősügy, a társadalmi, civil, és egyházügyi kapcsolatok, illetve a turizmus. Nem állnak ezek távol tőle, különösen a sport, hiszen néhány évvel ezelőtt ő koordinálta a város sportkoncepciójának kidolgozását, és az idősügy, mivel a Harmadik Kor Egyetemének kuratóriumi tagja.

– A sport területén a legfontosabb számomra, hogy ne egyedi beavatkozásokkal próbáljunk javítani, hanem alapértékeket megfogalmazó tervek mentén. Az előző időszak eredményeire, hagyományaira és a fejlődési potenciálra építve a városnak le kell tennie a voksát, milyen sportágakat tekint kiemelten fontosnak. És nyilván a támogatást az így kialakított prioritásnak megfelelően kell hozzárendelni. Nagyon fontos lenne ugyanakkor, hogy a sportinfrastruktúra hasznosításában megteremtsük a harmonikus egyensúlyt a versenyport és a szabadidős lakossági sportolás között, mert például a Kemény Dénes Uszodába elég nehéz délután bejutni egy átlagos városlakónak – emelte ki Kiss Gábor.

Az idősüggyel kapcsolatban, szintén „egyetlen bővített mondatban” azt tartja nagyon fontosnak, hogy nemcsak jól szervezett szociális ellátásként kell működnie – a házi segítségnyújtásban vagy az étkeztetésben –, de legalább ennyire fontos a növekvő arányú idős lakosság aktivitásának támogatása.

– Kifejezetten szeretném, hogy az idősekre építve kifejlesszünk egy önkéntes hálózatot. Ennek van jó példája, a Belvárosi óvodában rendszeresen rész vesznek hagyományőrző rendezvényeken, egyéb foglalkozásokon – hozott példát. A civil kapcsolatok területén pedig azt emelte ki vezérfonalként, hogy a következő projektek tervezésébe minél inkább szeretnék bevonni ezeket a szervezeteket. Az Integrált Településfejlesztési Stratégia kidolgozása révén már vannak jó előzmények és tapasztalatok, ezt a fajta együttműködést kell továbbfejleszteni.

viragos_fuggokert_140829ml.jpg

Egy projekt keretében újult meg a lillafüredi függőkert és a diósgyőri vár Fotó: M. L.

A turizmus szerteágazó területéről szintén a fő csapásirányt jelölte meg.

– Az elmúlt időszakban megvalósult turisztikai attrakciók révén, ilyen például a megújult diósgyőri vár vagy a Pannon-tenger Múzeum, egyre több olyan élménnyel találkozhatnak a vendégek Miskolcon, ami miatt hosszabb távra is érdemes idejönni. A vendégek száma az országos átlag fölött nőtt Miskolcon, most a legfontosabb cél, hogy növeljük a vendégéjszakaszámot, aminek átlaga jelenleg 2,4. Ezt a kínálat növelésével, például Lillafüred továbbfejlesztésével, a történelmi Avas rehabilitációjával érhetjük el. Olyan komplex, vonzó csomagot kell kínálnunk, ami Miskolcra jellemző, egyedi, és máshol nem áll össze olyan izgalmas egységgé, mint nálunk. Fontos célunk, hogy a gazdasági mutatók – a GDP mellett – az „egy főre eső boldogság” mutató is javuljon városunkban – tűzte ki a célt Kiss Gábor alpolgármester. 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat