A megye szak- és szakközépiskoláiból mintegy 80 végzős diák vehetett át elismerést a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamarától (BOKIK), azok a tanulók, akik kiemelkedően teljesítettek az oktatási intézményükben.
Dudás Tiborné, a BOKIK titkára elmondta, a tanév végi elismerések átadása már évek óta hagyomány a kamaránál – ezzel az eseménnyel is szeretnék még emlékezetesebbé tenni a diákok számára életük egyik meghatározó szakaszát, a munkaerőpiacra való kilépést.
Sándor Barbara a Mentor Gimnázium és Szakképző Iskolában végzett kisgyermekgondozó-nevelő szakon. Elmondása szerint azért választotta ezt a képzést, mert nagyon szereti a gyerekeket – a családjában sok fiatalkorú van, így már az iskola megkezdése előtt rengeteg tapasztalatot halmozott fel. Sokat tanult ugyanakkor a rendszeres gyakorlati órákon is. Véleménye szerint az elhelyezkedésnél nagyon fontos a szakmai tapasztalat, így bizakodó a munkavállalást illetően.
Miskolc alpolgármestere a megfelelően képzett munkaerő fontosságát emelte ki köszöntőjében. Kiss Gábor emlékeztetett: nemrégiben írt alá együttműködési megállapodást a kormány és a város vezetése, s ebben is megfogalmazódott a jó szakembergárda szükségessége, bár ma még bizonyos szakmákban hiány van jól képzett szakemberekből.
A helyzet azonban hamarosan változhat, amit nagyban segíthet az egyre javuló gazdasági környezet, a vonzó munkakörnyezet, a versenyképes fizetések. Az alpolgármester az elismerésben részesülő diákoknak azt kívánta, hogy a mostani sikert karrierük során tudják majd kamatoztatni. Kiss Gábor nem feledkezett meg a tanulókat felkészítő tanárokról sem, köszönetét fejezve ki a kitartó munkáért.
Nagy Róbert, a Klebelsberg Intézményfenntaró Központ miskolci tankerületének szakképzési referense elmondta, a szakképzés teljes átalakulása zajlik jelenleg: változnak a körülmények és a szakképzés feltételei, átalakul a fenntartói, működtetői rendszer.
"A változás az önök életében is akár egy második szakképesítés ingyenes megszerzésében jelentkezni fog – mondta, hozzátéve, az elismerést átvevők szakmájuk legkiválóbb mestereként végeztek."
Németh Zsolt, a BOKIK szakképzési vezetője tájékoztatott, a szakképzés átalakításának folyamata már korábban megkezdődött, a napokban azonban újra módosították a szakképzési törvényt. Új intézményrendszer alakul ki, másrészt a kamarának is bővülnek a feladatai. A megyében három szakképző centrumot alakítanak ki, egyet Miskolcon. A szervezeti átalakulásnak köszönhetően a remények szerint sokkal gazdaságosabb lesz a rendszer. Németh Zsolt kiemelte, hogy egyre inkább a gazdaság fogja meghatározni azt, milyen szakmai tartalmakkal, programokkal fognak a diákok a jövőben foglalkozni, és ehhez továbbra is biztosítják a gyakorlati képzőhelyeket.
Megtudtuk, hogy továbbra is hiány van a megyében hegesztőből, lakatosból, ácsból és kőművesből. Kiemelt szakma lesz ugyanakkor mások mellett a vájár és az általános vegyésztechnikus.
A szakképzési vezető elmondta végül, azt látják, hogy bár évről évre csökken a szakmunkás képzésben résztvevő fiatalok száma, de a szakmák folyamatos népszerűsítésével a kamara el tudja érni a tendencia megfordulását és egyre többen magukévá teszik a szlogenjüket: „Egy jó szakma felér egy diplomával”.