Alexander Van der Bellen, a Zöldek pártja által támogatott jelölt a szavazatok 48,1 százalékát kapta.
Végleges eredmény azonban csak hétfőn, a levélben leadott szavazatok összeszámlálása után várható. Mivel Norbert Hofer csak 144 000 szavazattal vezet, a végeredmény változhat, miután levélben 900 ezren voksoltak, a 6,4 millió választásra jogosult állampolgárnak csaknem 14 százaléka.
Az áprilisi első fordulón mintegy félmillióan szavaztak levélben, a többség Van der Bellent támogatta.
A Sora/ORF közvélemény-kutató által közölt előzetes becslés szerint, amely a levélszavazatokat is figyelembe vette, döntetlen az osztrák államfőválasztás, a két jelölt egyaránt ötven százalékon áll. Ezen számítások alapján a Zöldek pártja által támogatott jelölt 2,208 millió szavazatot szerzett, Norbert Hofer pedig háromezer vokssal kevesebbet, de ez a különbség a hibahatáron belül van.
A választási részvétel 61 százalékos volt, a levélszavazatokkal együtt a választásra jogosultak mintegy 72 százaléka voksolt vasárnap. Az április 24-én tartott első fordulóban a szavazásra jogosultak 68,5 százaléka járult az urnákhoz. A legutóbbi, 2010-es választásra a szavazásra jogosultak 54 százaléka ment el, ami a legalacsonyabb részvétel volt azóta, hogy 1980-ban eltörölték a kötelező voksolást. 1980 óta az elnökválasztáson való részvétel folyamatosan csökkent: 1992-ben még 85, 1998-ban 75, 2004-ben pedig már csak 72 százalék ment el szavazni.
Hofer vidéken kapott nagyobb támogatást, míg Van der Bellenre a nagyvárosokban szavaztak többen. A szabadságpárti jelöltet elsősorban az ország keleti és déli részében lévő tartományok szavazói támogatták, Van der Bellenre a nyugati Vorarlberg tartomány és a főváros lakói szavaztak nagyobb számban.
Van der Bellen Vorarlberg tartományban 56,4 és Bécsben 61,2 százalékkal nyert, míg Salzburgban Norbert Hofer 55,1, Tirolban 50,7, Karintiában 60, Burgenlandban 63, Alsó-Ausztriában 54,3, Felső-Ausztriában 50,7, Stájerországban pedig 59 százalékos támogatottsággal szerezte meg az első helyet. Az FPÖ jelöltje lakóhelyén, a burgenlandi Pinkafő (Pinkafeld) településen 73 százalékos támogatottságot ért el, 12,3 százalékponttal többet, mint az első fordulóban.
Van der Bellen Grazban szerezte a legtöbb voksot, a szavazatok 62 százalékát, Linzben 60,5 százalék támogatta.
A választókat leginkább az motiválta, hogy megakadályozzák a másik jelölt győzelmét – vélekedett Peter Hajek közvélemény-kutatási szakértő. Az ATV osztrák televízió által készített felmérés szerint Van der Bellen szavazóinak negyven százaléka a jobboldal ellen szavazott, hogy így akadályozza meg Norbert Hofer előretörését. Hofer szavazóbázisának 23 százaléka pedig valójában a Zöldek által támogatott jelölt ellenében voksolt. A felmérés szerint 27 százalék számára rokonszenves volt Hofer, húsz százalék úgy vélte, hogy fiatal és dinamikus jelölt.
A megkérdezettek 12 százaléka a menekültügyi programja miatt választotta az FPÖ-s jelöltet, azonban a választás során nem a migránsválság megoldásának kérdése volt a fő motiváló tényező. Van der Bellent a megkérdezettek 15 százaléka tapasztalt, hozzáértő, intelligens és komoly jelöltként jellemezte.