2024. november 09. Tivadar
Egyedülálló kezdeményezés – NépmesePont nyílt Miskolcon!
minap.hu
|
2018. szeptember 12. 18:52
|
frissítve: 2018. szeptember 14. 11:06
Szeptember 8-án nyitotta meg kapuit Miskolcon, a Soltész Nagy Kálmán úton a „Gömörország kapuja” NépmesePont. A VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház 79,99 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert az új közösségi családi színtér létrehozására és működtetésére.

hetedhet_csaladinap_180908ml_2.jpg

Fotó: Mocsári László

A belváros közelében (Soltész Nagy Kálmán u. 1. fsz. 4, szám), egy nagyméretű polgári otthonban, komoly átalakítások után, az Európai Unió és a Magyar Kormány támogatásával jött létre a modern, ám a néphagyományokat középpontba helyező NépmesePont. Az épületben 110 négyzetméteren, 4 „Mesetérben” 72 különböző típusú programot – klubfoglalkozásokat, művészeti és alkotó csoportokat, élőszavas mesemondást, családi napokat, mesemondó versenyeket, kulturális órákat, táborokat, színjátszó és bábfoglalkozást – is tartanak majd a következő három évben.

hetedhet_csaladinap_180908ml_3.jpg

A szeptember 8-ai megnyitón köszöntőt mondott Sölch Gellért helyettes államtitkár, Gőz Brigitta, a VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Ház intézményvezetője, a NépmesePont szakmai vezetője és Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, a Magyar Kultúra Lovagja, a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetettje.

hetedhet_csaladinap_180908ml_1.jpg

Mint elhangzott, az új NépmesePont egyedi látványvilággal, modern eszközrendszerrel, tradicionális értékek tárházával, ugyanakkor innovatív megoldásokkal, az ifjúság XXI. századi elvárásainak, igényeinek megfelelve várja a megyeszékhelyről és a környező településekről érkező látogatókat, az ifjúság mellett a családokat is. A miskolci NépmesePontban lehetőség nyílik a Kárpát-medencei magyarság három nagy tájegysége (Felföld, Alföld, Partium) mesekincsének bemutatására, melyekben Mátyás király meséi kapják a legnagyobb hangsúlyt. A projekt megvalósítása három év alatt, ezernél is több programot jelent majd. A létesítményt a hároméves pályázati időszakon túl is működtetni fogják. A cél, hogy a hely a családi élet egyik fontos pontja legyen, autentikus környezetben és programokkal.

hetedhet_csaladinap_180908ml_4.jpg

A hagyományos magyar népmesekincs köznevelésbe történő beépítése, az egész életen át tartó tanulás és a hátrányos helyzetű fiatalok kompetenciafejlesztése, a népi tradíciók révén a hagyományőrzés, valamint az értékes kulturális időtöltés céljából 13 oktatási intézménnyel kötött megállapodást a VOKE VMMH, összesen több mint 2000 tanuló bevonásával.

hetedhet_csaladinap_180908ml_6.jpg

Az átadó napján a VOKE Vörösmarty Mihály Művelődési Házban meseszínház, kézműves foglalkozások, interaktív társasjáték, mesemondók, zenés előadás és számos meglepetés várta a közönséget. Fellépett Huzella Péter Kossuth-díjas zeneszerző, a Kávészünet együttes és a Kalamajka bábszínház. A rendezvény fővédnöke Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára volt.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat