2024. június 17. Laura, Alida
Szellemvárosokká alakultak az egykori olajkitermelő térségek
bbc.com
|
2016. július 22. 17:01
|
frissítve: 2016. július 24. 15:15
Nem minden fénylik, ami arany, ez igaz a fekete arany piacára is. Világszerte emberek tízezreit csábította új életre az olajkitermelés. A hirtelen jött olajláz azonban sosem tartott sokáig, maga mögött pedig kiüresedett városokat hagyott.

Az elmúlt 150 évben városok százai néptelenedtek el az olaj árának csökkenésével párhuzamosan. Sok helyen az olaj jelentett kitörési lehetőséget az embereknek, a korábban lakatlan területeken a kitermelés virágzó városok kiépülését tette lehetővé, rengeteg embernek adva megélhetést. Ahol olajat találtak, ott előbb-utóbb egyre többen jelentek meg, telepedtek le. Ma azonban az egykor még olajbáróktól és munkásoktól hemzsegő települések kiürülve, némán várják, hogy az idő végleg eltűntesse az utolsó nyomaikat is.

Nem kell évtizedekkel előrébb menni az időben, hogy példát találjunk a városok elnéptelenedésére. A kőolaj ára most kevesebb, mint a fele a három évvel ezelőtti szintnek, így a nyereséggel együtt elpárologtak a lakosok is az olajkitermelő városokból.

Pithole, Pennsylvania

Pithole, Pennsylvania

Pithole, Pennsylvania: A túltermelés és a kutak gyors kimerülésének egyik első példája a pennsylvaniai Pithole város elnéptelenedése. 1865-ben kezdett benépesedni a lakatlan terület, a lakosok száma elérte a 20.000-et, de röpke 5 év alatt, 1870-re már csak 237-en maradtak a városban.

Mentryville, Kalifornia

Mentryville, Kalifornia

Mentryville, Kalifornia: Mentryville városa ma már teljesen lakatlan, az elmúlt években néhány amerikai film helyszínéül szolgált. Az 1930-as években hagyták el a legtöbben a várost, sokan lebontották házaikat és magukkal vitték az építőanyagot a szomszédos városba, Bakersfieldbe, ahol később letelepedtek. Ma egyébként Bakersfieldben a helyi vállalatok munkaerőhiánnyal küzdenek az elmúlt időszak olajáresése miatt.

Orla, Texas

Orla, Texas

Orla, Texas: A texasi Orla ideiglenes szállásként szolgált az olajipari munkavállalóknak, táborokat alakítottak ki a dolgozóknak. Az elnéptelenedés után, évekkel később visszalátogatott az egyik lakó a városba, amelynek baptista templomában egykor édesanyja zongorázott. Lyukas tető, tárva nyitott ajtó és a Szentírás szanaszét heverő lapjai fogadták az exlakót, a templomba pedig róka költözött.

Burbank, Oklahoma

Burbank, Oklahoma

Burbank, Oklahoma: A ’20-as években 3000 ember otthonát jelentette Burbank, de a lakosok száma 1930-ra 372-re esett. Számos más városra, így Burbankra is igaz volt, hogy a kitermelés automatizálódása emberek tömegének vette el a munkáját.

Williston, Észak-Dakota

>Williston, Észak-Dakota

Williston, Észak-Dakota: Négy évvel ezelőtt az új olajbumm benépesítette Williston városát. Villámcsapásszerűen érkeztek az emberek és épültek a házak az olajmező környékén. Mára azonban csak néhány maradtak, a legtöbben elköltöztek az elmúlt évek olajáresése miatt.

Polphail, Skócia

Polphail, Skócia

Polphail, Skócia: Nemcsak az Egyesült-Államokat sújtotta az olajválság, hanem Európát is. Sőt, Skóciában be sem költözhettek a lakók Polphailba. A várost 1970-ben kezdték építeni, 500 munkásnak biztosítva szállást a közeli olajmező mellett, azonban a munkálatok sosem fejeződtek be, így végül el sem indult a kitermelés.

Al Jazirah Al Hamra, Egyesült Arab Emírségek

Al Jazirah Al Hamra

Al Jazirah Al Hamra, Egyesült Arab Emírségek: Az eddigi példák fordítottja is bekövetkezett. Vagyis Al Jazirah Al Hamra városból épphogy az olaj csábítása miatt költöztek el az emberek. Az egykori halászkikötő-város lakosai az 1960-as évek végén kezdtek el az olajiparban dolgozni, így a város fokozatosan elnéptelenedett.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat